Steering Committee:

  • Rosa Badia (Barcelona Supercomputing Center, Spain)
  • Barbara Chapman (Stony Brook University, USA)
  • Oscar Hernandez (Nvidia Corporation, USA)
  • Kuan-Ching Li (Providence University, Taiwan)
  • Nick Malaya (AMD, USA)
  • Duncan Poole (OpenACC, USA)
  • Jeffrey Vetter (Oak Ridge National Laboratory (ORNL), USA)
  • Michael Wong (Codeplay Software, UK)

General Chairs:

  • Sridutt Bhalachandra, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
  • Sunita Chandrasekaran (University of Delaware, USA)
  • Guido Juckeland (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Germany)

Program Chairs:

  • Christopher Daley (Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), USA)
  • Jose M Monsalve Diaz (Argonne National Laboratory (ANL), USA)
  • Verónica G. Melesse Vergara (Oak Ridge National Laboratory (ORNL), USA)

Proceedings/Reproducibility Chair:

  • Ronnie Chatterjee (Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), USA)

Publicity Chair:

  • Diego A. Roa Perdomo

Web Chair:

  • Ghazanfar Ali (Texas Tech University, USA)

Program Committee:

  • Colleen Bertoni (Argonne National Laboratory (ANL), USA)
  • James Beyer (Nvidia Corporation, USA)
  • Dhruva Chakrabarti (Advanced Micro Devices (AMD), USA)
  • Mat Colgrove (NVIDIA, USA)
  • Brian Cornille (Advanced Micro Devices(AMD), USA)
  • Maciej Cytowski (Pawsey Supercomputing Center, Australia)
  • Johannes Doerfert (Argonne National Laboratory (ANL), USA)
  • Rahulkumar Gayatri (Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), USA)
  • Antigoni Georgiadou (Oak Ridge National Laboratory (ORNL), USA)
  • Mahdieh Ghazimirsaeed (Advanced Micro Devices(AMD), USA)
  • Priyanka Ghosh (Pacific Northwest National Laboratory (PNNL), USA)
  • Saiyedul Islam (Advanced Micro Devices(AMD), USA)
  • Arpith Jacob (Google, USA)
  • Haoqiang Jin (NASA Ames Research Center, USA)
  • Vivek Kumar (Indraprastha Institute of Information Technology Delhi (IIIT-Delhi), India)
  • John Leidel (Tactical Computing Laboratories LLC, Texas Tech University, USA)
  • Junjie Li (Texas Advanced Computing Center (TACC), USA)
  • Chun-Yu Lin (National Center for High-Performance Computing (NCHC), Taiwan)
  • Meifeng Lin (Brookhaven National Laboratory (BNL), USA)
  • Simon McIntosh-Smith (University of Bristol, UK)
  • Stephen Olivier (Sandia National Laboratory, USA)
  • Dan Palermo (Advanced Micro Devices(AMD), USA)
  • Tom Papatheodore (Oak Ridge National Laboratory (ORNL), USA)
  • Swaroop Pophale (Oak Ridge National Laboratory (ORNL), USA)
  • Thomas Schwinge (Mentor Graphics, USA)
  • Volker Weinberg (Leibniz Supercomputing Centre (LRZ), Germany)
  • Charlene Yang (Nvidia Corporation, USA)
  • Zhengji Zhao (Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), USA)

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 WACCPD 2022. All Rights Reserved